Dokud někdo podniká dostatečně výnosně, nemůže si stěžovat. Nebo tedy může, ovšem ne na peníze, nýbrž na něco jiného. Ovšem ne každý z podnikatelů má to štěstí, že je na tom právě takto dobře. Kolika podobným lidem, podnikatelům nebo OSVČ, se jenom někdy stane ta nemilá příhoda, že na tom nejsou finančně tak dobře, jak by měli být! Někdy si nepřijdou na dost velké peníze, někdy musí stůj co stůj platit víc, než jim to jejich momentální situace dovoluje, a pak prostě peníze ubývají a ubývají, až třeba i dojdou. Případně se dokonce dá dostat pod nulu, tedy do dluhů.
Nenajdeme sice soukromníka, který by se do podobné situace dostával rád, ale přesto se do ní kdekdo dostane. A v relativně optimistickém případě jenom dočasně. Jenže ani dočasné finanční potíže nejsou příjemné, o těch dlouhodobých nebo dokonce trvalých už ani nemluvě. A když to tedy nejde zařídit jinak, s nasazením vlastních sil, často se bere půjčka. Aby byly peníze na zaplacení toho důležitého i v době, kdy nejsou vlastní příjmy na žádoucí výši.
Půjčku si může vzít každý z podnikajících lidí, respektive každá firma. Ale má to háček. Než někdo někomu půjčku dá, prověří si schopnost potenciálního dlužníka splácet. A až potom možná nějaké ty peníze vyplatí. A možná také ne.
A jak získat jistotu, že ve finanční tísni peníze poskytnuty budou, že na to podnikatelé nezůstanou sami? Přece tak, že se zvolí nebankovní hypotéka. A sice z toho prostého důvodu, že tu může mít skutečně mnohý ze soukromníků, a to dokonce i bez významnějších komplikací. I tady se totiž sice žádá záruka vrácení půjčených prostředků, ale ta zde vypadá tak, že se dá do zástavy podnikatelova nemovitost odpovídající ceny. A když podnikatel takovou nemovitost má a je ochoten ji nabídnout coby záruku, uspěje. Na rozdíl třeba od bank, kde by mohl lehce ztroskotat třeba na výši svých příjmů nebo registrech dlužníků.